Niedoceniane płynne złoto: sekrety oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek w polskiej kuchni wciąż jest niedoceniana. A szkoda, bo kryje w sobie całe mnóstwo zalet i jest zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla pozostałych tłuszczy wykorzystywanych do pieczenia, smażenia i gotowania. Dobroczynne właściwości oliwy z oliwek dla naszego zdrowia i wyglądu są wprost nieocenione. Pozyskiwana z naturalnych składników, stanowi prawdziwą skarbnicę wartościowych substancji, które powinny znaleźć stałe miejsce naszej w codziennej diecie. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Jak powstaje oliwa z oliwek i co odróżnia ją od innych tłuszczy?

Oliwa z oliwek cieszy się dużym uznaniem wśród dietetyków, którzy zalecają jej spożywanie i doceniają pozytywny wpływ na zdrowie. Jak powstaje ten wyjątkowy rodzaj tłuszczu?

Tak jak wskazuje nazwa, oliwa z oliwek jest wyciskana z owoców drzewa oliwkowego. Oliwki, które dojrzewają w okresie jesieni, zostają w całości (wraz z pestkami) miażdżone, a następnie z tak powstałej miazgi wyciska się sok. W kolejnym etapie z otrzymanej substancji filtruje się wodę, dzięki czemu pozostaje czysta i w pełni naturalna oliwa z oliwek. Zróżnicowane odcienie oliwy z oliwek, które można zauważyć w sklepie, to zasługa różnych odmian oliwek, z których pozyskuje się produkt. Wpływ na jego ostateczny kolor ma także czas zbioru owoców drzewa oliwkowego. Te same czynniki wpływają na smak i aromat oliwy.

Oliwa z oliwek – właściwości

Pomimo tego, że oliwa z oliwek jest tłuszczem w czystej postaci, jest nie tylko smaczna i aromatyczna, ale jednocześnie bardzo zdrowa. Dzieje się tak między innymi dlatego, że oliwa jako produkt pochodzenia roślinnego nie zawiera cholesterolu. Zamiast niego znajdują się w niej ważne dla zdrowia nasycone kwasy tłuszczowe, które niezwykle korzystnie wpływają na organizm człowieka, zapobiegając rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego, obniżając stężenie złego cholesterolu we krwi i regulując ciśnienie tętnicze krwi.
Poza tym spożywanie oliwy zwiększa odporność układu oddechowego oraz wspomaga pracę układu pokarmowego i moczowego. Dodatkowo za sprawą obecności przeciwutleniaczy spowalnia namnażanie się wolnych rodników, opóźniając w ten sposób procesy starzenia. Nie bez przyczyny oliwa z oliwek jest polecana na zdrowe odchudzanie. Pomimo tego, że jest ona tłuszczem, przyspiesza tempo spalania kalorii, usprawniając proces trawienia i usuwając z organizmu nagromadzone toksyny. Dodatkowo niweluje uczucie głodu, co w trakcie walki o szczupłą sylwetkę jest bardzo istotne.

Zastosowanie oliwy z oliwek w kuchni

Oliwa z oliwek do smażenia to zdecydowanie lepsza, i co najważniejsze zdrowsza opcja niż wykorzystanie innego rodzaju tłuszczy. Oliwa do smażenia to jednak nie jedyne zastosowanie tego wyjątkowego produktu. Można ją bowiem dodawać do zup, sosów, marynat i sałatek, dań duszonych, pieczonych i gotowanych. Za każdym razem sprawdzi się doskonale. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje oliwy z oliwek. Jak znaleźć właściwą? Dobra oliwa z oliwek powinna być w 100% naturalna, bez żadnych sztucznych dodatków, ulepszaczy czy konserwantów. Taką oliwą najlepszej jakości jest np. oliwa z oliwek Wiodącej Marki. Należy pamiętać także, że opakowanie ma znaczenie. Dobrze, by oliwa była sprzedawana w ciemnej, szklanej butelce, co pozwoli ograniczyć jej kontakt ze światłem, a tym samym ocalić wartości odżywcze. Należy przechowywać ją w chłodnym i zacienionym miejscu. Oliwa, którą zamierzamy spożywać na surowo, na przykład jako dodatek do sałatek, powinna pochodzić z pierwszego tłoczenia. Do smażenia możemy użyć jej tańszego odpowiednika – oliwy rafinowanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *