„Zero waste” w Twojej kuchni – wprowadzenie

Zero waste to bardzo modny w ostatnim czasie styl życia, który dotyczy minimalizmu w kuchni. Co oznacza w praktyce? Życie w zgodzie z założeniami stylu zero waste to dokładne planowanie tego, co będziemy jedli, aby w jak największym stopniu ograniczyć marnowanie jedzenia. Założenia te nie są bezpodstawne. W naszych domach notorycznie wyrzuca się jedzenie zarówno w formie produktów spożywczych, jak i przygotowanych z nich potraw. Tymczasem okazuje się, że wiele „resztek”, które trafiają do kosza,  powodzeniem można wykorzystać, przekształcając je w smaczne – i co ważne – oszczędne dania. Zero waste to nie tylko ukłon w stronę kształtowania społecznych nawyków, ale też trudnej sztuki oszczędzania. Dowiedzmy się czegoś więcej na ten temat.

Potrawy z resztek – czy to ma sens?

Nowy kształtujący się styl konsumpcyjny, jakim jest zero waste, nie wziął się znikąd. Jego powstanie to odpowiedź na wciąż rosnące, i to w zastraszającym tempie, ilości wyrzucanego jedzenia. Zjawisko to, jak się okazuje, wcale nie dotyczy wyłącznie osób bardzo zamożnych. Nie ma też – wbrew pierwotnym przypuszczeniom – wyłącznie przejściowego charakteru, związanego m.in. z okresem wzrostu sprzedaży z okazji świąt. Trzeba powiedzieć otwarcie – każdy z nas wyrzuca jedzenie, choć robi to w różny sposób i na różną skalę. Wiele osób robi to codziennie. Marnotrawienie żywności z pewnością jest problemem społecznym, gdyż wciąż nie brakuje obszarów na świecie, gdzie panuje głód. Jest też problemem ekonomicznym. Nie można się bowiem oszukiwać – wyrzucając jedzenie, marnujemy nasze pieniądze. Nie ulega więc wątpliwości, że potrzebna jest zmiana nawyków żywieniowych.

Dobrym sposobem na wprowadzenie do swojej kuchni zmian jest gotowanie z resztek. I choć może nie brzmi to zbyt apetycznie, tak naprawdę jest to bardzo pomysłowa metoda na oszczędzanie czasu, pieniędzy i energii. Na czym powinno ono polegać?

Z całą pewnością nie na przetwarzaniu nieświeżej żywności. Trzeba jasno zaznaczyć, że pod pojęciem resztek należy rozumieć pozostałości z gotowanych posiłków, w postaci np. mięsa z rosołu. Któż z nas nie zastanawiał się, co zrobić z mięsa z rosołu, aby się nie zmarnowało? Z pewnością nie każdy jednak znalazł na to pytanie praktyczne rozwiązanie, w rezultacie czego mięso po prostu trafiało do kosza. Tymczasem dosłownie w kilka chwil można z niego przygotować pyszną zapiekankę lub na przykład sałatkę. Taki obiad z resztek jest nie tylko smaczny, ale też szybki do przygotowania, idealnie wpisujący się w nasz ulubiony styl, jakim jest jedzenie na szybko.

Zamiast wyrzucać – gotuj

Aby resztki jedzenia można było ponownie wykorzystać, bardzo ważny jest umiejętny dobór składników, z których przygotowujemy potrawę. Jeżeli będziemy wybierać świeże produkty spożywcze, będziemy mogli je ponownie poddać obróbce termicznej bez obaw o to, że przestaną być przydatne do spożycia. Bardzo ważne jest również właściwe przechowywanie pozostałości potraw, które zmierzamy ponownie wykorzystać. Dla przykładu, potrawy z resztek wędlin można bezpiecznie przygotować wtedy, kiedy wędliny będą przechowywane od razu po zakupie w odpowiedniej temperaturze. Gotowane mięso, ziemniaki, warzywa czy inne potrawy powinny trafić do lodówki tuż po ostygnięciu. Najlepiej przechowywać je w szczelnych pojemnikach służących do tego celu. Dzięki temu zachowają swój smak i aromat na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *