„Andrzejkowa” checklista

Andrzejki chyba każdemu kojarzą się z szaloną zabawą oraz z mnóstwem wróżb i przepowiedni. To ostatni dzień przed Bożym Narodzeniem, w którym katolicy mogą uczestniczyć w hucznej zabawie. Bezpośrednio po nocy andrzejkowej rozpoczyna się Adwent, czyli czas głębokiej zadumy i oczekiwania na Boże Narodzenie. Warto zatem spędzić andrzejkowy wieczór w gronie przyjaciół, zabawić się w przepowiadanie przyszłości i nieco poszaleć. Sprawdź, jak niewiele trzeba, aby impreza pozostała na długo w pamięci.

Trudno wskazać jednoznacznie, skąd wzięły się andrzejkowe zwyczaje. Niektórzy uważają, że mają one greckie korzenie, inni natomiast przypisują im starogermańskie pochodzenie. Faktem jest, że mniej więcej już w XII wieku wierzono, że to właśnie w listopadowy dzień św. Andrzeja na krótko otwierają się wrota przyszłości i można podejrzeć to, co przyniesie nam los w dziedzinie miłości. I choć dziś wszyscy jesteśmy znacznie mniej przesądni niż nasi przodkowie, to nadal chętnie bawimy się we wszelkie czary i prognostyki, czyniąc z tego po prostu doskonałą zabawę.

Magia wieczoru czyli urokliwe dekoracje

Aby andrzejkowy wieczór zdecydowanie odróżniał się od zwykłych weekendowych spotkań z przyjaciółmi, trzeba zadbać o jego piękną oprawę. Magiczny klimat najprościej wyczarować za pomocą świec. Różne ich rodzaje, ustawione w piękne kompozycje będą wyglądały nastrojowo. Warto wykorzystać także tealighty, bo i one dodadzą wyjątkowego klimatu w listopadowy wieczór.

Trzeba też pokusić się o inne dekoracje, najlepiej złote lub srebrne. Powycinane z błyszczącego papieru elementy można przypiąć do firanek lub zawiesić na lampie na nitkach. Najważniejszym elementem będzie jednak specjalny stolik wróżbiarski. Najlepiej przykryć go ciemną serwetą i ułożyć na nim akcesoria do przelewania gorącego wosku, karty do wróżenia i obowiązkowo szklaną kulę.

Andrzejkowy bufet

Warto postawić na przekąski typu „finger food”, które można zjeść bez użycia sztućców. W końcu najważniejsza tego dnia jest zabawa, a nie jedzenie, ale trzeba przyznać, że „finger food” może składać się z różnych rarytasów, a goście nie będą chcieli odejść od bufetu.

W menu mogą znaleźć się słynne chińskie ciasteczka z wróżbą. Należy koniecznie uprzedzić gości, że w środku czai się niespodzianka. Doskonale sprawdzą się pierożki z gotowego ciasta filo lub z ciasta francuskiego. Wystarczy przygotować ciekawe farsze oparte na szpinaku, drobiowym mięsie, warzywach lub pieczarkach. Wykonanie pierogów zajmie chwilę, podobnie jak ich pieczenie w piekarniku, a goście będą się nimi zachwycać jeszcze długo po imprezie.

Miłośnicy zdrowego odżywiania z pewnością będą zadowoleni z różnych surowych warzyw pokrojonych w cienkie słupki i podanych ze smakowitymi dipami. Jeśli masz więcej czasu, możesz przygotować fantastyczne koreczki z wędlin, serów i warzyw. Na koniec jeszcze tylko coś słodkiego, ale jeśli nie masz ochoty przygotowywać domowych ciastek postaw po prostu na owoce.

Wróżby i przepowiednie

Przed imprezą warto sprawdzić, jakie wróżby możesz zaproponować swoim gościom. Z pewnością można sięgnąć po znane chyba wszystkim ustawianie butów, obieranie jabłek czy też maleńkie lampioniki puszczane w misce z wodą. Właściciele lampionów, które się spotkają, otrzymają od losu wielką szansę na spotkanie swojej drugiej połówki.

Oczywiście najważniejszą wróżbą jest lanie wosku, a rzucony na ścianie cień zastygłej parafiny powinien zostać ciekawie zinterpretowany. To zawsze jest bardzo zabawnym punktem andrzejkowego spotkania.
Wieczór andrzejkowy to świetna okazja na miłe chwile w gronie przyjaciół i przypomnienie sobie starych zwyczajów. Warto zatem poświęcić trochę czasu i przygotować wspaniałą zabawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *