Dom i ogród w świątecznym wydaniu

Choć Boże Narodzenie to wyjątkowy czas w roku, to zawsze wielu narzeka, że atmosfera świąteczna to już nie to samo, co kiedyś. Ci właśnie chyba zapomnieli, że klimat świąt nie pojawi się sam. Świąteczny nastrój tworzymy my sami i od nas zależy, czy święta będą kolorowe, pachnące… takie „prawdziwie świąteczne”. Zadbajmy zatem o wystrój domu, ogrodu i balkonu, aby nacieszyć oczy pięknymi ozdobami, bo między innymi dzięki temu w naszych czterech ścianach z pewnością pojawi się upragniona magia świąt.

Zanim jednak dekoracje zagoszczą w domu, warto zastanowić się, jaki styl dekoracji lubimy. Jedni wybierają tradycyjne, wielokolorowe ozdoby, inni decydują się na jeden kolor dominujący, a jeszcze inni chcą mieć dekoracje w stylu eko, z których zresztą wiele można wykonać własnoręcznie. To wszystko trzeba zrobić na dwa, trzy tygodnie przed świętami. Dekorowanie domu w wigilijny poranek jest w zasadzie gwarancją wielkiego stresu, pośpiechu i niestety często niezadowolenia. Wszystko należy zaplanować i wykonać wcześniej, a wówczas można zasiąść do wigilijnej wieczerzy we wspaniałym, świątecznym nastroju.

Wygląd choinki narzuca styl wszystkich dekoracji

Bożonarodzeniowego drzewka nie trzeba ubierać na początku grudnia, ale należy zdecydować, w jakim stylu zostanie ubrane. Ten sam styl powinien zostać powielony we wszystkich dekoracjach, które umieścimy w różnych pomieszczeniach. Zatem jeśli decydujemy się na tradycyjną choinkę, w której przeważać będą czerwone, zielone i złote barwy, to w podobnym stylu należy wybrać lub własnoręcznie przygotować wszystkie stroiki i dekoracje. Jeśli choinka ma być w stylu eko, to do wianków świątecznych, stroików okiennych i girland należy użyć drewna, słomy, jutowych sznurków, czerwonej jarzębiny, suszonych plastrów pomarańczy czy cytryny. Ozdoby eko są w tym roku najmodniejszym trendem.

Domowe dekoracje wykonuje się i umieszcza sukcesywnie. Dobrze jest rozpocząć te prace już na początku grudnia, bo tuż przed świętami, jak co roku, trzeba się zmierzyć z tysiącem innych prac. Zacząć należy od niezbędnych zakupów, aby w ferworze przedświątecznym nie myśleć już o dekoracjach.

Ogrody i balkony

Co roku urzekają nas udekorowane setkami i tysiącami światełek ogrody i balkony. Trzeba przyznać, że to wprowadza świąteczny nastrój w całej okolicy. Warto zatem pokusić się o dekorację balkonowej balustrady, ogrodowych drzewek i krzewów, a magię świąt natychmiast poczujemy na własnej skórze.

Ozdabianie ogrodów to także doskonały sposób, by oczarować wszystkich świątecznych gości już od samego progu. Coraz częściej, być może kopiując nieco pomysły z amerykańskich filmów, przygotowuje się wspaniałe girlandy, zdobione wielkimi, czerwonymi kokardami i światełkami. Na stałe w nasz świąteczny krajobraz wrosły też wianuszki bożonarodzeniowe, które wiesza się na drzwiach. Właściciele ogrodowych altanek na czas świąt zamieniają je w prawdziwe instalacje świetlne lub, co zdarza się coraz częściej, ku uciesze dzieci aranżują tam bożonarodzeniowe żłóbki.

W czasie świąt nie można też zapomnieć o skrzydlatych przyjaciołach, a więc w ogrodach i na balkonach pojawiają się udekorowane świątecznie karmniki. Na trawnikach rozstawia się klimatyczne lampiony, za którymi często kryją się krasnale i renifery.

I choć niektórzy powiedzą, że Boże Narodzenie to święto kiczu, to nie należy się tym przejmować. W końcu świąteczny „kicz” kochamy najbardziej na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *