10 propozycji zabaw z dzieckiem w domu i ogrodzie

Czas, który możemy poświęcić na wspólne zabawy z dzieckiem, to jeden z cenniejszych prezentów od losu, choć bywa niedoceniany. Nawet jeśli jesteśmy zmęczeni, warto poświęcić uwagę maluchom, bo to pozwala uwolnić się od codziennych problemów i zredukować stres. Maluchy natomiast będą szczęśliwe, mogąc pobawić się z tatą i mamą. Wyłącz więc telewizor, odłóż telefon i spędź miło czas ze swoim dzieckiem.

Przypomnij sobie zabawy, które przynosiły ci wiele radości w dzieciństwie. Twoje dziecko będzie się bawiło równie dobrze, jak ty wiele lat temu. Oto niektóre z miłych form kreatywnego spędzania czasu w rodzinnym gronie.

 

Ciepło, zimno

Trudno powiedzieć, kto tę zabawę wymyślił, bo bawiłeś się w nią ty, twoi rodzice, a nawet dziadkowie. Zabawa polega na tym, że najpierw jedna osoba chowa jakiś niewielki przedmiot. Może to być zabawka, smakołyk lub owoc, a druga osoba szuka tego „skarbu”. Osoba, która chowała przedmiot, udziela wskazówek, używając tylko słów „ciepło”, „zimno” oraz „bardzo zimno”, „gorąco” lub „bardzo gorąco”. Słowa „ciepło” i „gorąco” oznaczają, że osoba szukająca znajduje się blisko „skarbu”, słowa „zimno” lub „bardzo zimno” świadczy o tym, że poszukiwacz oddala się od celu. Po odnalezieniu przedmiotu role się odwracają i ten, kto szukał, teraz chowa przedmiot, a ten, kto chował, zamienia się w poszukiwacza.

 

Zabawa w chowanego

Tu reguły są także bardzo proste. Jedni się chowają, a inni starają się ich znaleźć. Tak można bawić się i w domu, i w ogrodzie, a im więcej zakamarków, tym zabawa staje się ciekawsza.

 

Zrób to sam

To z kolei zabawa, w której można wykazać się dużą kreatywnością. Można tworzyć biżuterię z makaronu, sklejać pudełeczka na drobiazgi, tworzyć ozdoby choinkowe, ludziki z kasztanów. Można nauczyć dzieci znowu modnego szydełkowania czy haftowania. Dużą radość sprawia maluchom sklejanie modeli samochodów i samolotów.

 

Kalambury

Zabawa znana na całym świecie. Za pomocą gestów należy pokazać zwierzątko, tytuł, postać z bajki lub czynność. W czasie gry w kalambury można odkryć prawdziwe rodzinne talenty aktorskie.

 

Domowy teatr lalkowy

Poczynając od samodzielnego stworzenia postaci z ulubionej bajki lub tej wymyślonej samodzielnie oraz przygotowania sceny teatralnej, wystawia się przygotowaną „sztukę”. Widzami mogą być koledzy, ich rodzice albo dziadkowie. W czasie takich aktywności też rodzą się talenty.

 

Gry planszowe

Chińczyk czy grzybobranie to prawdziwe hity wśród planszówek. Od lat dzieci doskonale bawią się w czasie takich rozgrywek. Starsze pociechy z pewnością spędzą miło czas wokół planszy gry Monopol lub Scrabble.

 

Ciuciubabka

Trawnik w ogrodzie jest doskonałym miejscem do zabawy w ciuciubabkę. Jedno dziecko, które jest ciuciubabką, ma zasłonięte oczy i stara się złapać innego uczestnika zabawy.

 

Głupi Jaś

To zabawa dla trzech osób, w którą należy bawić się na powietrzu. Dwie osoby rzucają do siebie piłkę, a trzecia, stojąca pomiędzy nimi, stara się tę piłkę przechwycić.

 

Tor przeszkód

Można go zorganizować zarówno w dziecięcym pokoju, jak i w ogrodzie. Rolę przeszkód mogą odgrywać różne przedmioty, takie jak meble, skrzynki, zabawki, a nawet kosze na śmieci. Tor można pokonywać, skacząc na jednej nodze lub biegnąc. Jeśli taki tor ustawicie w ogrodzie, warto omijać przeszkody na hulajnodze lub rowerze.

 

Gra w gumę

Wystarczy zwykła gumowa taśma i trzy osoby. Guma otacza dwie osoby, które stoją w odległości 2-3 metrów od siebie, a trzecia osoba przeskakuje przez nią w umówionej sekwencji ruchów. Grę rozpoczyna się, gdy guma znajduje się na wysokości kostek. Potem podnosi się ją na wysokość kolan ud, bioder i pasa. Osoba, której nie uda się przeskoczyć bez błędu, zamienia się z osobą trzymającą gumę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *